Güneş bu sabah çok güzel gülümsüyordu. Çam ağaçlarının kokusunun arasında minik kuşlar şarkı söylüyordu. Horozlar güneşin ilk ışıklarıyla ötmeye başladı. Tavuklar yumurtalarını çoktan kümeslerine bırakmıştı. İnekler ve atlar ahırlarında samanlarını yiyorlardı.

Çoban köpeği max yaşlı çiftçinin yatağının başında uyanmasını bekliyordu. Yaşlı çiftçi horozların sesiyle gözlerini açtı. Çoban köpeği max hemen yaşlı çiftçinin üstüne atladı. Yaşlı çiftçi gülümseyerek max’le oynamaya başladı. Oyunları bitince Yaşlı çiftçi üstüne mavi tulumlarını ve kareli gömleğini giydi. Kafasına da kocaman hasırdan şapkasını takıp tavukların kümesine gitti.

Önce yumurtaları topladı. Sonra ineklerin sütünü sağdı. En sonunda da çoban köpeği max ile birlikte atlarını çiftliğin yanındaki araziye götürerek onların koşmasını ve oynamasını izledi.

Yaşlı Çiftçi yumurta ve sütleri küfelere dikkatlice koydu. Küfeleri de eşeğine yükledi ve max’i de yanına alarak köyün pazarına doğru yola koyuldu.

Max oyunlar oynayarak yolda giderken karşısına küçük bir çocuk çıktı.  Max kulaklarını havaya kaldırıp küçük çocuğa baktı. Küçük çocuk Max’le oynamak istiyordu

Küçük çocuk Yaşlı Çiftçi ‘ye bakarak:

– Çok güzel bir köpeğiniz var dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– Teşekkür ederim dedi.

Küçük çocuk:

– Adı nedir dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– Onun adı Max. Çok sevimli ve akıllı bir köpektir. Senin gibi küçük çocuklarla oynamayı çok sever dedi.

Küçük çocuk Max’e bakarak:

– Benimle oynar mısın Max diye sordu

Max kuyruğunu hızlıca sallayarak küçük çocuğun etrafında koşmaya başlayarak eğlenceli bir oyun oynadılar.

Küçük çocuk çok mutlu olmuştu. Çok eğlenmişti. Yaşlı Çitçi’ye bakıp;

– Max ile istediğim zaman oynayabilir miyim? Dedi.

Yaşlı çiftçi:

Elbette oynayabilirsin. Benim çiftliğim az yukarda. Anneni ve babanı da alarak benim çiftliğime gelirsiniz. Hem benim bir sürü hayvanlarım var onlarla da tanıştırırım seni dedi.

Küçük çocuk çok sevinerek;

– Çok teşekkür ederim. Annemle babama söyleyip bir an önce çiftliğe gelmek istiyorum dedi ve ailesinin yanına gitti.

Yaşlı çiftçi sonunda köyün pazarına geldi. Pazardaki diğer insanlara;

– Günaydın. Hayırlı işler dedi.

Oradaki insanlar da;

– Günaydın Yaşlı Çiftçi. Sana da hayırlı işler dediler.

Yaşlı çiftçi pazar tezgâhını açtı. Dikkatlice eşeğin üstündeki küfeden yumurtaları ve sütleri alarak pazar tezgâhına yerleştirdi.

O gün Pazar çok kalabalıktı. Yaşlı Çiftçi yumurtaların ve sütlerin hepsini sattı. Çok güzel bir gün geçirmişti. Pazar tezgâhını toplamaya başladı. Boş küfeleri eşeğine yükledi ve yola koyuldu.

Yaşlı Çiftçi evine giderken yolda bir kaplumbağaya rastladı. Kaplumbağa yavaş adımlarla ilerlemeye çalışıyordu. Yaşlı Çiftçi kaplumbağaya yaklaştı ve;

– Nereye gidiyorsun sevimli kaplumbağa dedi.

Sevimli Kaplumbağa:

– Kendime yaşayacak yeni yer arıyorum dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– İstersen benim çiftliğim az ilerde. Orada bir sürü dostlarım var. Sende bizimle yaşayabilirsin dedi.

Sevimli Kaplumbağa:

–  Teşekkür ederim. Bunu çok isterim dedi.

Yaşlı Çiftçi sevimli kaplumbağayı alıp eşeğin sırtına koydu ve çiftliğe doğru yürümeye başladılar.

Artık güneş batmaya başlamıştı. Gece yavaş yavaş yaklaşıyordu. Rüzgâr biraz daha soğukluğunu hissettirmeye başladı. Yaşlı Çiftçi dostlarıyla birlikte çiftliğine gelmişti. Sevimli Kaplumbağaya dönerek;

– İşte bizim çiftliğimiz burası dedi.

Sevimli Kaplumbağa:

– Çok beğendim. Bir sürü dostum olacak burada. Çok güzel bir çiftliğin var Yaşlı Çiftçi dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– Beğenmene çok sevindim. Artık senin de çiftliğin dedi.

Sevimli kaplumbağa çok mutlu bir şekilde çiftlikte gezinmeye ve çiftlikte yaşayan diğer hayvanlarla tanışmaya başladı. Yaşlı Çiftçi çiftliğin yeni dostu için hoş geldin partisi yapmayı düşündü. Artık güneş tamamen batmış yerine ay gelmişti. Çiftliğin ortasında kocaman bir ateş yaktı yaşlı çiftçi. Çiftlikte yaşayan bütün dostlar ateşin etrafında toplandılar.

Yaşlı Çiftçi:

– Çiftliğimize yeni gelen dostumuz Sevimli Kaplumbağaya hepinizin huzurunda hoş geldin diyorum. Bundan sonra çiftlik ailemizin bir parçasısın dedi.

Sevimli Kaplumbağa:

– Beni aranıza aldığınız için çok mutluyum. Ben de bundan sonra bu çiftlik ailesinin bir parçasıyım. Benimle dost olduğunuz için hepinize teşekkür ederim dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– Haydi, eğlence başlasın dedi.

Müzikler çalındı. Danslar edildi. Yiyecekler yenildi. Çok ama çok eğlendiler. Yaşlı çiftçi sevimli kaplumbağanın gelmesine çok sevindi. Uzun süre çiftliğinde böyle güzel bir eğlence olmamıştı. O gece herkes uykusunda çok güzel rüyalar gördüler.

Yazar:

Bülent KORKUT

Batuhan’a Hikayeler.

24 Kasım 2014 Pazar