Bu gün Yaşlı Çiftçi henüz güneş doğmadan uyanmıştı. Yatağından kalkıp penceresini açtı. Ay dede gökyüzünden ayrılmak üzereydi.

Ay dede:

– Yaşlı Çiftçiye iyi sabahlar dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– Sana da iyi uykular dedi ve gülümsedi.

Yaşlı Çiftçi ellerini ve yüzünü yıkadıktan sonra kareli gömleğini ve mavi tulumunu giydi. Şöminenin yanındaki sallanan sandalyesi ile kitaplıktan bir kitap alarak bahçeye çıktı. Güneş yavaş yavaş ışıklarını göstermeye başladı. Çoban köpeği max te Yaşlı Çiftçiyi görür görmez yanına gelip kuyruğunu hızlıca sallayarak etrafımda dönmeye başladı.

Yaşlı Çiftçi:

– Günaydın Max dedi ve sallanan koltuğuna oturdu.

Yaşlı Çiftçi kitabını okurken güneşte gökyüzünde her zamanki yerini aldı ve Yaşlı Çiftçiye;

– Günaydın Yaşlı Çiftçi bugün erken uyanmışsın dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– Sana da günaydın güneş. Bugün güzel bir gün dedi.

Yaşlı Çiftçi kitabını okumayı bitirdikten sonra her gün yaptığı işlere devam etti. Tavukların kümesine girdiğinde yeni bir misafirle karşılaştı. Çok tatlı. Çok sevimli sapsarı bir civciv karşısında duruyordu.     Anne tavuk civcivin yanına geldi.

Yaşlı Çiftçi;

-Aramıza hoş geldin sarı civciv dedi.

Sarı civciv “cik, cik,cik” diyebildi. Dünyaya yeni geldiği için konuşamıyordu. Anne tavuk civcive yemek vermek için kümesteki yuvasına götürdü. Yaşlı Çiftçi kümesten çıkınca “Bugün gerçekten güzel bir gün” diye düşündü.

Atlarını ahırdan çıkardı. Çiftliğin yanındaki araziye getirdi. Onların hızla koşup oynamasını izledi. Her zamankinden daha neşeliydiler. Atları izlerken sevimli kaplumbağa Yaşlı Çiftçinin yanına geldi.

Sevimli Kaplumbağa;

– Merhaba Yaşlı Çiftçi. Bugün çok neşelisin dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– Merhaba Sevimli Kaplumbağa. Evet, bugün çok güzel bir gün dedi.

Yaşlı Çiftçi, Max ve Sevimli Kaplumbağa atların eğlenmelerini izlerken çiftliğin kapısı açıldı. Hepsi çiftliğin kapısına merakla bakmaya başladı. Kapıdan içeri, güzel mi güzel, şirin mi şirin, bir kız çocuğu girdi. Üstünde kırmızı bir elbise, elinde küçücük bir çanta, başında çiçeklerle süslenmiş bir şapka, ayağında da üzeri taşlı kırmızı bir ayakkabı vardı. Saçları her iki taraftan örülmüş, kahverengi gözlerini kocaman açmış, yüzünde de sevimli bir gülümseme duruyordu.

Koşarak Yaşlı Çiftçiye doğru koşmaya başladı. “Dede” diye Yaşlı Çiftçinin kucağına atladı.  Evet, Şirin Küçük Kız Yaşlı Çiftçinin en küçük torunuydu. Yaşlı Çiftçi torununu bu sürpriziyle çok ama çok mutlu oldu. Sımsıkı sarıldılar. Yaşlı Çiftçi öpüp duruyordu torununu.

Şirin Küçük Kız:

– Çok özledim seni dedeciğim dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– Bende seni çok özledim dedi ve birbirlerine tekrar sarıldı.

Şirin Küçük Kızın arkasından annesi ve babası girdi çiftliğin kapısından. Yaşlı Çiftçi önce kızına sarıldı sonra da damadına ve hoş geldiniz diyerek içeri davet etti. Çoban köpeği Max’te Şirin Küçük Kıza bakıp hızlıca kuyruğunu sallıyordu. Şirin Küçük Kız Max’e dönüp seni de çok özledim diyerek sarıldı. Max’le biraz oynadıktan sonra yanındaki Sevimli Kaplumbağaya baktı;

Şirin Küçük Kız:

– Çok sevimlisin sen dedi ve Sevimli Kaplumbağayı eline aldı.

Sevimli Kaplumbağa:

– Çok teşekkür ederim. Bende seni çok sevdim dedi

Max, Sevimli Kaplumbağa ve Şirin Küçük Kız oynamaya devam ettiler. Yaşlı Çiftçinin ailesi yanındaydı ve çok mutluydular. Bir kez daha ” Bugün gerçekten çok güzel bir gün ” diye içinden geçirdi

Bütün gün sohbet ettiler. Yemekler yediler. Çiftlikteki hayvanlarla oynadılar. Birbirlerini çok sevdiklerini ve çok özlediklerini söyleyip durdular.

Güneş yerini Ay Dedeye bırakmıştı. Şirin Küçük Kız ile annesi ve babasının gitme vakti gelmişti. Yaşlı Çiftçi biraz üzgündü ama birlikte geçirdikleri bu güzel günü düşününce üzgünlüğü geçiyor çok mutlu hissediyordu. Sımsıkı sarıldılar birbirlerine.

Şirin Küçük Kız:

– Yine geleceğim dedi.

Yaşlı Çiftçi:

– Her zaman gel. Çok mutlu oluyorum sen gelince dedi.

Birbirlerine el salladılar, güle güle diye seslendi Yaşlı Çiftçi. Çok güzel bir gündü Yaşlı Çiftçi için. O gece Yaşlı Çiftçi güzel güzel rüyalar gördü. Bir gün daha Yaşlı Çiftçinin huzurla uyumasıyla bitti.

 Yazar:

Bülent KORKUT

Batuhan’a Hikâyeler

 30 Kasım 2014 Pazar